Лапландія: пригоди на краю Європи

Ксения Шафранюк живет в Мюнхене и ведет чудесный блог «Село і німці» о буднях в Европе глазами украинца. Этой зимой Ксения побывала в Лапландии и рассказывает в своем блоге о путешествии в край, который славен не только Санта Клаусом, но и удивительными пейзажами, людьми и кухней. С разрешения Ксении публикуем ее историю.

Український інтернет вперто асоціює Лапланію з відвідинами Санта Клауса, але пригод тут можна знайти набагато більше. Ми відвідали шведську частину Лапландії взимку і готові поділитися нашими враженнями та рекомендаціями.Лапландія – це навіть не країна, це територія на широтах полярного кругу, яка простягається через три країни – Швецію, Норвегію та Фінляндію. Місцеві жителі Лапландії – саами – вважаються корінними жителями Європи. У Швеції це найбільша за площею провінція. Разом з тим, тут найменша щільність населення, і оленів у Лапландії певно більше, ніж людей. Незважаючи на цю пустельну дикість, 4G-зв’язок в регіоні працює краще, ніж у деяких європейських столицях. І так само, на відміну від, наприклад, того ж Парижу, у вас не виникне проблем зі спілкуванням — англійською тут вільно володіють навіть саами.

Ландшафти і люди

Звичайно, що вражає цей полярний край в першу чергу своїми ландшафтами. Не уявляю, якими фантастичними вони можуть бути під час теплого, проте короткого лапландсього літа… Але глибокої зими при -35°С вони просто заворожують. Безкінечні ліси та нечисленні, величезні і малі, замерзлі озера. Велич, просторість і дикість тутешніх земель захоплює подих. І не знаєш, чи то смішно, чи то страшно має бути, коли чуєш, що найближчі сусіди живуть «неподалік» – 150 кілометрів на північ. Але тоді, коли розумієш, що і найближча лікарня знаходиться за 150 кілометрів, стає трішки моторошно. Відповідних людей зустрічаєш у Лапландії – безстрашних, суворих, мовчазних на перший погляд. Але спокійних, добрих і турботливих, якщо до них трішки краще придивитися. Як і ці ландшафти.

Взагалі полярні широти і клімат слугують таким природним фільтром. Окрім саамів, які генетично пристосовані до цих умов, тут є багато людей пригодницьких, глибоких і щирих, в першу чергу самих з собою. Бути наодинці так далеко від цивілізації – це рідкісне вміння. До Лапландії апріорі не їдуть ті, хто прагне пити коктейлі і тусити – не забуваємо, що сусіди знаходяться на відстані 150 км. Отож туристів тут зустрічаєш відповідних. Це не туристи, це відкривачі та пригодники. Гостей в Лапландії зустрічають по-простому, відповідно до місцевих цінностей. Звичайно, що тут можна жити в численних готельчиках та хостелах. Але набагато цікавішим і автеничним є перебування у невеличких кемпінгах за декількома затишними котеджами, особливо якщо ви подорожуєте компанією.

Ексклюзивність на 66-му градусі широти сприймається по-іншому

У кемпінгах ви житимете поряд з місцевими, які за рахунок такого міні-туризму чи підзаробляють, чи взагалі живуть. В котеджах все дуже просто, але разом з тим суперексклюзивно. Адже, по-перше, ексклюзивність на 66-му градусі широти сприймається по-іншому. Після нехай навіть і короткого дня на 35-градусному морозі такі речі, як камін, теплий душ, червоне вино і смачнюча, щойно приготована домашня оленина, здаються справжнім раєм. По-друге, в Лапландії ви не знайдете масового туризму. Найчастіше тут приймають по двоє, максимум п’ятеро гостей за раз. Групки по шість-вісім людей вважаються вже абсолютним винятком. Все дуже індивідуально, всі між собою на «ти», і вже на 30-ту хвилину спілкування всі всіх знають поіменно.

Довгими полярними вечорами тут можна почути історії, яких ви не знайдете більш ніде у світі. Як, наприклад, історію Петри та Герхарда, які після тривалих та успішних кар’єр – він інженером та консультантом, вона працівником банку – вирішили все покинути, купили закинутий клапоть землі в Лапландії, «всиновили» покинутого напризволяще собаку і переїхали у ці краї назавжди. Тут вже розбудували ділянку, поставили декілька котеджів, приймають небагато гостей, а загалом живуть в своє задоволення.

Пригоди

Пригод в Лапландії шукати не треба – варто лише вийти за двері, пройтись трішки в сторону лісу і зустріти лося. Такої пригоди вистачить на все життя.

А якщо серйозно, то зайнятися тут є чим і взимку, і влітку. Причому кількість і різноманіття зимових видів занять не обмежуються відвідинами Санта Клауса, що чомусь так нав’язливо пропонують на теренах українського інтернету, як єдину причину взагалі в ту Лапландію їхати.

Собаки хаскі не кусаються

Двогодинна поїздка з цими дивовижно розумними тваринами в пам’яті залишиться назавжди. Проте будьте уважними при виборі собачої ферми. В Лапландії, як і в інших частинах світу, навіть у нашому Буковелі, такі подорожі пропонують дуже багато собачих ферм. Більшість з них тримає тварин задля бізнесу. Собакам на фермах доводиться дуже важко, їх використовують як інструмент для заробляння грошей. А старих хаскі там, наприклад, просто вбивають, адже вони більше не в змозі возити туристів.

Для нас було важливим відношення до тварин на фермі і немасовість бізнесу. Власник собачої ферми, на якій ми провели цілий день, приймає участь у професійних собачих забігах на багато сотень кілометрів. Для нього це і хобі, і стиль життя. Вони з дружиною взагалі німці, але переїхали до Лапландії, щоб мати змогу займатися улюбленою справою. Своїх 40 собак (на комерційних собачих фермах кількість собак може перевищувати 150 і більше тварин) Андреас знає поіменно. Якщо не знати, про кого він з таким захопленням розповідає – в кого який характер, хто наразі прихворів, хто останнього разу накосячив – можна подумати, що мова йде про його дітей.

Лайфхак: При виборі собачої ферми звертайте увагу на кількість собак. Ймовірність того, що ферма займається комерцією більше, ніж собаками, стрімко зростає, якщо тварин на фермі більше сотні. Також зверніть увагу на послуги, які пропонує ферма. Пропозиції комерційних ферм зазвичай дуже чітко прописані, стандартизовані та обмежені в часі. Люди, які займаються собаками в першу чергу як хобі, готові провести з вами набагато більше часу без додаткової плати, розповідаючи про свої пригоди з чотирьохлапими друзями. Ну і, звичайно, багато чого стає ясно з відношення господарів до хаскі. Якщо вони дають зрозуміти, що вони знають ім’я і особливості кожної окремої тварини, можете сміливо з ними домовлятися про прогулянку.

Люди, які займаються собаками як хобі, готові провести з вами набагато більше часу без додаткової плати, розповідаючи про свої пригоди з чотирьохлапими друзями

Наша прогулянка на собаках зайняла дві години, але на фермі ми провели цілий день. Нас поїли чаєм і годували різними тутешніми делікатесами (про їжу дивиться трішки нижче), все це у вітальній кімнаті господарів. Тобто ексклюзивніше вже немає куди. Після вечері ми мали змогу нагодувати всіх 40 хаскі. Радості нашій не було меж.

Сноумобіль

Ще одним заняттям, яке можна порекомендувати з чистим серцем, є катання на сноумобілі лапландськими лісами та озерами. Звикаєш до цього лижного мотоцикла досить швидко, кататися на ньому можна і чотири години в день, і декілька днів підряд – поки не набридне.

І уявіть собі, ввечері, після усіх цих морозних пригод на вас чекають сауна, гриль, червоне вино і посиденьки біля каміну. Зважаючи на те, що пізній вечір в зимовий час тут починається о четвертій годині, вина ви зможете випити не мало – так що тусовка тут є, але вона інша. При каміні і у теплих рейтузиках.

Чим затятися влітку в Лапландії

Влітку ці місця перетворюються на рай в першу чергу для рибалок. Можна так само зняти котеджик і проводити довгі години полярного дня за цим заняттям. На щастя озер і видів риби вистачить на всіх. Нам розповідали, що рибалки тут такі розбалувані, що навіть на мірки нетутешніх людей величезні риби просто викидали назад в озеро, як якусь мілюзгу.

Також цей край ідеальний для походів, як довгих, так і коротких. А ввечері в котеджі можна розслаблятися у фінській сауні.

Катання на байдарках є ще однією можливістю літніх активітетів – проте варто наперед продумати маршрут і де зупинитися на ніч. Для любителів і гурманів в Лапландії навіть знайдеться гольф-майданчик. Я вважаю, що небагато людей можуть похвалитися тим, що вони грали у гольф на полярному крузі при денному освітленні о десятій годині вечора. Ми не розповідаємо про літні можливості в подробицях, адже самі поки що досліджували Лапландію взимку.

Місцева кухня

Як і у випадку з проживанням, розраховувати на трьохзіркову кухню Мішелан в Лапландії не потрібно, але ніхто сюди за цим і не їде. Та все ж кулінарних сюрпризів ви тут отримаєте більше, ніж очікували.

Чого лише вартують типові, свіжоспечені шведські булочки з корицею до чаю після двогодинної прогулянки на морозі! Але булочки – це лише прелюдія. Годували нас і олениною на фінському грилі, і смаженою лосятиною, і навіть тушкованою ведмежатиною!

Це м’ясне різноманіття можна привезти додому. Адже сувеніри в Лапландії дещо відрізняються від загальноприйнятих. Ми б не радили купувати всякого непотребу типу магнітиків, статуеток і ще чого там можна придбати в історичних центрах середньостатистичних європейських столиць. Купуйте м’ясо. Оленя, лося, ведмедя, білих куріпок. Повірте, м’яса тварин, які жили вільним і щасливим життям, знайти стає все важче і важче. А тут вам не потрібно мати жодного докору сумління.

В якості сувенірів купуйте м’ясо: оленя, лося, ведмедя, білих куріпок

Плюс ваші друзі будуть і здивовані, і щасливі водночас, коли ви здивуєте їх бургером з ведмежатники. Важче прохарчуватися буде вегетаріанцям, особливо взимку. Влітку тут можна їсти вдосталь риби, а от взимку нам такої альтернативи не пропонували. І хоча всі кемпінги завжди наперед уточняють різні харчові особливості своїх гостей і намагаються по максимуму їх задовільнити, вірогідність того, що вам прийдеться харчуватися гарнірами, на наш погляд, досить висока.

Поради та корисні посилання

  • Бронювати подорож та розваги потрібно досить завчасно, адже людей, які займаються туристичним бізнесом, у Лапландії дуже мало, в своїй більшості це в хорошому плані божевільні «переселенці» з німецькомовної Європи (Німеччина, Австрія, Швейцарія) – чомусь їх туди дуже тягне. Відповідно пропозиція на цьому ринку не ахті. А попит високий. Плюс неподалік від аеропорту у містечку Арвідсяур знаходиться територія для випробування автомобілів в екстремальних умовах. Таким чином, з понеділка по суботу там знаходиться купа німців (БМВ, Фольксваген, Даймлер), які тестують нові моделі авто. Коли у них вихідний, вони теж всі дуже хочуть і на хаскі покататись, і на сноумобілі. Тому тут можна спокійно бути справжніми німцями і бронювати подорож за півроку наперед.
  • Рейси з України в Арвідсяур або інші міста Лапландії можна знайти, наприклад, тут.
  • Ферма хаскі (на жаль, лише на німецькій мові).
  • Сноумобіль та проживання ми бронювали на цій сторінці (на жаль лише на німецькій мові).
  • Дуже важливо брати дійсно багато шарів теплого одягу. Господарі нашого котеджу висміяли нас, людей міста, коли побачили нас у – на нашу думку – теплих речах. Тут дійсно холодно. Термобілизна, мінімум два шари шкарпеток, кілька шарів одягу плюс теплі речі зверху – це обов’язково. Так само як і шапка, і теплі рукавиці. Нам видали, до речі, такі термостійкі комбінезони, сказали, що без них на вулицю б не випустили.

Еще о Северной Европе:

Партнерские ссылки:
  • Ищите нестандартные экскурсии на Tripster;
  • Бронируйте жилье на Booking;
  • Бронируйте авиабилеты на сайте МАУ;
  • Заказывайте готовые туры на Misto.travel;
  • Берите байки в аренду на BikesBooking.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Подписывайтесь на наш канал в Telegram

Спасибо!

Теперь редакторы в курсе.

Яндекс.Метрика